Blog Ağacı


Dambıl ile Nasıl Çalışılır ?

Dambıl ile Nasıl Çalışılır ?

  •  1.06.2017
  •  

Dambıl ile Nasıl Çalışır ?

Blog Ana Sayfası / Blog Dambıl Setleri

Dambıl ile Nasıl Çalışır ?
 

Dambıl ve halter ürünleri ile evinizde de çok rahatlıkla vücut geliştirme hareketlerini yapabilirsiniz. Çalışmalarınızda uygulayacağınız hareketlerin püf noktalarına makalemizden ulaşıp etkili bir çalışma programı oluşturabilirsiniz.

BARBELL CURL NASIL ÇALIŞILIR ?
Ayakta duruş pozisyonunda barbell avuçlar yukarı bakacak şekilde kavranır.Dirsekleri oynatmadan göğüs kizasına kadar nefes vererek kaldırılır,nefes vererek yavaşça başlangıç pozisyonuna indirilmelidir.Hareketi yaparken vücut ileri geri oynatılmamalıdır.

ALTERNATIF DUMBELL CURL NASIL ÇALIŞILIR ?
Ayakta duruş pozisyonunda dambıllar avuç içleri vücuda bakacak şekilde kavranır.Birkol dirsekten yukarı doğru kırılırken avuç içleri yukarı bakacak şekilde döndürülür,nefes verilirken dambıl başlangıç noktasına avuç içleri tersine döndürülerek indirilir.Diğer kolla dönüşümlü veya aynı anda yapılabilir,hareketi yaparken vücut sallanmamalıdır.

PREACHER CURL NASIL ÇALIŞILIR ?
Koldan omuza doğru dayandırıldığı yaklaşık 35-45 derce olan özel sehpada yapılır.Kollar nefes alınarak ve platformla temas edinceye kadar indirilir,nefes vererek tekrar başlangıç pozisyonuna kaldırılır.Hareketi yaparken omuzlar oynatılmamalıdır.Hareket Düz-Kırık bar veya dambılla yapılabilir.

HAMMER CURL NASIL ÇALIŞILIR ?
Ayakta normal duruş pozisyonunda ve avuç içleri vücuda dönük pozisyonda tutulan dumbbell’lar, dirsekler vücudun yanında sabit kalmak şartıyla, nefes verilerek omuz istikametine doğru sıra ile kaldırılır ve tutuş pozisyonu hiç değiştirilmeden yine nefes alınarak başlangıç durumuna dönülür. Yani, hareket, bir dumbbell kaldırılırken, diğeri kontrollü olarak indirilerek uygulanır. Bu hareket tek dumbbell ile de yapılabilir. Hareket devamında dirseklerin öne veya arkaya kaçmasını engellemek ve kasların gevşemesine’ izin vermemek gerekir. Biceps kaslarının alt uçlarını şekillendiren ve büyük ön kol kaslarını geliştirerek, kuvvetlendiren güzel bir harekettir.

INCLINE BENCH DUMBBELL CURL NASIL ÇALIŞILIR ?
Adjustable Bench denilen üst kısmı ayarlanabilir bir sırada uygulanır. Sırt dayama platformu 35-45 dereceye ayarlanan Bench’e, sırt dayalı olarak oturulur. Her iki ele, avuç içleri yukarıya bakacak şekilde alınan dumbbell’lar, dirsekler vücut yanında sabit kalmak şartıyla, nefes verilerek, omuz yönüne doğru kaldırılır. Tekrar nefes alınarak, kontrollü ve yavaşça başlangıç durumuna dönülür. Hareket esnasında dirseklerin öne ve arkaya kaçmamasına dikkat edilmelidir.

DUMBBELL CONCENTRATION CURL NASIL ÇALIŞILIR ?
Bench’in kenarına oturularak, dumbbell, avuç içi yukarı bakacak şekilde tek el ile kavranır. Dirsek bacağın iç kısmına yaslanır ve ağırlık, nefes verilerek omuza doğru kaldırılır. Tekrar nefes alınarak başlangıç pozisyonuna, yavaş ve kontrollü olarak indirilir. Biceps kasının alt uçlarını şekillendiren ve onu yükselten bir egzersizdir.

BENT OVER DUMBBELL CONCENTRATION CURL NASIL ÇALIŞILIR ?
Ayakta duruş pozisyonunda, öne eğilerek, boşta kalan el ile Bench’in kenarına tutunulur. Avuç içi yukarı bakacak şekilde kavranan Dumbbell, dirsek boşta ve hareket boyunca sabit kalmak şartıyla, nefes verilerek omuza doğru kaldırılır, tekrar nefes alınarak aşağıya, başlangıç durumuna indirilir ve yere değdirilmeden harekete devam edilir. Biceps kasının alt uçlarını şekillendiren ve onu yükselten bir egzersizdir.

CLOSE GRIP CHINS CURL NASIL ÇALIŞILIR ?
Barfiks istasyonunun barı, avuç içleri vücuda dönük olacak şekilde iki el ile omuz genişliğinden daha az bir aralıkla tutulur. Vücut boşluğa bırakılır. Bu durumda, vücut, nefes verilerek çene bara değinceye kadar yukarıya çekilir, ve bu noktadan itibaren nefes alınarak aşağıya, başlangıç durumuna dönülür. Bu hareket bele ağırlık asmak suretiyle veya özel geliştirilmiş CHIN-DIPS makinesinde de uygulanabilir.

ARM CURL MACHINE NASIL ÇALIŞILIR ?
Bu hareket için dizayn edilmiş ve çok özel bir hareket açısı sağlayan ve”Arm Curl Machine denilen bir cihazda uygulanır. Biceps kaslarının özel olarak çalıştırılmasını mümkün kılan ve dirseklerin hareketli bir platforma yerleştirilerek çok verimli kasılmasın) sağlayan bir harekettir. Makinanın oturma platformuna oturularak, özel olarak düzenlenmiş hareketli dirsek dayama platformuna dayanılır ve ellerle yine özel bir tutma barı ile bar kavranarak yukarıya doğru, nefes verilerek omuzlara yakınlaşıncaya kadar çekilir ve tekrar nefes alınarak, biceps kasları tamamen düzelinceye kadar aşağıya indirilir.

Evde vücut geliştirme yapanların en büyük yardımcıları ağırlığı ayarlanabilir vinyl kaplı plastik dambıllar veya özel çantalı tamamen demir dambıl setleridir.

Ağırlıklarına göre kategorilendirilmiş tüm dambıl setlerine soldaki menüden ulaşabilirsiniz. Eğer kısa bar ve uzun bar alarak yan kısımlarına istediğiniz ağırlık seçeneklerinde plaka alarak dambılınızı kendiniz oluşturmak isterseniz Ağırlık Barları ve Plakaları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Ağırlık kaldırma çalışmalarında en çok kullanılan ağırlık halter sehpalarına ise Ağırlık Sehpaları kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki en popüler çok satan dambıl ve halter ürünlerinden kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.